Czoło lodowca to jego zakończenie i najniżej położona część. Może przybierać różny charakter, np. kończyć się na lądzie lub w wodzie albo być czyste lub pokryte gruzem morenowym. Klasyfikacja WGI traktuje typ czoła jako trzecią najważniejszą charakterystykę morfologiczną lodowców, po ich klasie ogólnej i formie. Wyróżnia ona następujące typy czół:
(Na obrazkach przedstawiono przykładowe rozmiary opisywanych mas lodowych)
0. Czoło trudne do sklasyfikowania (ang. miscellaneous)
1. Czoło piedmontowe (ang. piedmont)
Czoło tego typu formuje lodowy wachlarz, rozlewający się na nizinny obszar na przedpolu gór. Powstaje z silnej ekspansji bocznej lodu z jednego lub kilku strumieni lodowców. Wachlarze te nazywane są po prostu lodowcami piedmontowymi, ich rozmiary mogą dochodzić do tysięcy km2. Uwaga: w innych klasyfikacjach lodowce piedmontowe mogą mieć rangę klasy głównej i być wymieniane jako jeden z podstawowych typów lodowców.
2. Rozszerzająca się stopa (ang. expanded foot)
Typ czoła podobny do piedmontowego, ale ze znacznie mniej wyraźną ekspansją boczną. Powstaje, gdy końcowa część jęzora wypływa z doliny na mniej ograniczony obszar.
3. Czoło lobowe (ang. lobed)
Fragment lądolodu lub czapy lodowej, który jest zbyt mało zaznaczony, aby mógł zostać sklasyfikowany jako lodowiec wypustowy.
4. Czoło cielące (ang. calving)
Typ czoła, od którego odrywają się bryły lodu. Najczęściej jest to czoło uchodzące do morza lub jeziora. Duże bryły obrywające się z klifu lodowego do wody noszą nazwę gór lodowych (ang. icebergs), a sam proces ich tworzenia – cieleniem (ang. calving). Do grupy tej WGI zalicza także czoła, u których zachodzi tzw. suche cielenie (ang. dry calving), tzn. odrywanie brył lodu bez udziału wody (np. na bardzo stromych stokach).
5. Czoło współpłynące (ang. confluent)
Typ czoła tworzony przez współpłynące lodowce, których lód nie miesza się ze sobą i jest oddzielony od siebie wstęgą moreny środkowej.
6. Czoło nieregularne, głównie czysty lód (ang. irregular, mainly clean ice)
Zarys czoła jest wyraźny, choć nieregularny. Pokrywa morenowa jest skromna lub brak jej w ogóle.
7. Czoło nieregularne, głównie lód pokryty moreną (ang. irregular, mainly debris-covered)
Nieregularny zarys czoła, którego faktycznego zasięgu nie sposób stwierdzić wizualnie z powodu grubej warstwy gruzu morenowego pokrywającej lód.
8. Czoło regularne, głównie czysty lód (ang. regular, mainly clean ice)
Czoło w przybliżeniu w kształcie łuku, paraboli lub hiperboli. Pokrywa morenowa jest skromna lub brak jej w ogóle.
9. Czoło regularne, głównie lód pokryty moreną (ang. regular, mainly debris-covered)
Czoło w przybliżeniu w kształcie łuku, paraboli lub hiperboli. Faktycznego zasięgu lodowca nie sposób stwierdzić wizualnie z powodu grubej warstwy gruzu morenowego pokrywającej lód.
<<< Czytaj więcej o klasach ogólnych
Pingback: Klasyfikacja morfologiczna lodowców 1/4 – podstawy | Glacjoblogia·
Pingback: Klasyfikacja morfologiczna lodowców 2/4 – klasy ogólne | Glacjoblogia·
Pingback: Klasyfikacja morfologiczna lodowców 3/4 – formy | Glacjoblogia·