Przyspieszenie spływu największego lodowca Europy

Austfonna - największa czapa lodowa Europy widziana z pokładu satelity MODIS. Fot. NASA

Austfonna – największa czapa lodowa Europy widziana z pokładu satelity MODIS. Fot. NASA

Nowy satelita Sentinel-1a Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jest na orbicie zaledwie od miesiąca, a już zebrał cenne dane naukowe. Andy Shepherd z University of Leeds ogłosił podczas inauguracyjnej konferencji prasowej w Brukseli, że Austfonna – największa czapa lodowa Europy i jedna z większych na świecie – znacząco przyspieszyła przepływ lodu do morza. 

Artykuł opisujący szczegóły i implikacje tego odkrycia jest obecnie w przygotowaniu, dlatego dane należy traktować jako wstępne. Pomiary prędkości płynięcia lodu dokonywać można przez pomiary bezpośrednie na powierzchni lodowców lub posiłkując się danymi satelitarnymi. Jedna z metod zdalnych wykorzystuje fale radiowe, dla których nie są przeszkodą ani chmury, ani noc. Shepherd ze współpracownikami wykorzystali dane radarowe pochodzące z Sentinel-1a i niemieckiego satelity Terrasar-X i doszli do wniosku, że południowa część czapy lodowej płynie obecnie 10 razy szybciej niż zmierzono wcześniej.

Przyspieszenie prędkości płynięcia południowego sektora czapy Austfonna, Svalbard. Barwy niebieskie - powolny ruch, czerwone - szybki. Fot. ESA

Przyspieszenie prędkości płynięcia południowego sektora czapy Austfonna, Svalbard. Barwy niebieskie – powolny ruch, czerwone – szybki. Fot. ESA

Austfonna położona jest w arktycznym archipelagu Svalbard i ma powierzchnię 8 tys. km2. „Przez ostatnie 20 lat oberwowaliśmy czapę przy pomocy różnych satelitarnych danych radarowych, ale niewiele z tego wynikało”, powiedział Shepherd. „Teraz spojrzeliśmy na nią ponownie poprzez Sentinel-1a i stało się jasne, że znacząco przyspieszyła w ostatnich 2-3 latach”. Potwierdziło to wcześniejsze przypuszczenia, że czapa traci znaczne ilości lodu poprzez ten sektor. Przyspieszenie ruchu może wiązać się ze wzrostem intensywności topnienia, a przez to ze wzrostem ilości wody w podłożu lodowca. Inna, bardziej prawdopodobna możliwość to niestabilność dynamiczna – tzw. szarża. W notkach prasowych nie podano żadnych szczegółów.

Odkrycie to jest o tyle istotne, że do tej pory ogólna utrata lodu na Svalbardzie była niska, a sama Austfonna była w ostatniej dekadzie blisko stanu równowagi lub nawet się rozrastała, o czym pisaliśmy w marcu. Szybki drenaż lodu z wyższych partii czap i lądolodów do oceanu powoduje w efekcie wzmożoną utratę masy, ponieważ lód przetransportowany do niskich sektorów ulega szybkiemu topnieniu i cieleniu, tj. odrywaniu różnej wielkości fragmentów do oceanu.

Czapy lodowe i lodowce zawierają niecały 1% objętości światowego lodu, ale przyczyniają się do wzrostu poziomu morza w porównywalnym stopniu co lądolody. To dlatego ważne jest monitorowanie zarówno małych, jak i dużych mas lodowych.

Źródła:
http://www.bbc.com/news/science-environment-27330321

One response to “Przyspieszenie spływu największego lodowca Europy

  1. Pingback: Szarżująca czapa lodowa – nowe dane o przyspieszeniu Austfonny | Glacjoblogia·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s