SMS: Zagadka lodowców Karakorum rozwiązana?

Karakorum. Na fotografii widać m.in. lodowiec Baltoro i ośmiotysięczniki Gasherbrum. Fot. G. Vellut/Wikimedia

Karakorum. Na fotografii widać m.in. lodowiec Baltoro i ośmiotysięczniki Gasherbrum. Fot. G. Vellut/Wikimedia

Naukowcy z Princeton University prawdopodobnie znaleźli odpowiedź na glacjologiczną zagadkę gór Karakorum, leżących przy granicy Pakistańsko-Chińsko-Indyjskiej, których lodowce dostarczają wodę dla rzeki Indus i wielu mieszkańców Pakistanu. Lokalne lodowce przez lata pozostawały w stanie względnej równowagi, a niektóre z nich nawet rosły, podczas gdy lodowce w pobliskich pasmach Himalajów wycofywały się zgodnie z trendem ogólnoświatowym.

Mała dostępność danych obserwacyjnych z tego regionu sprawiała, że do tej pory przypuszczenia o czynnikach sterujących kriosferą Karakorum oparte była w znacznym stopniu na modelach zmian klimatu o niewielkiej rozdzielczości przestrzennej, które kiepsko reprezentowały ekstremalną rzeźbę tego regionu. Najnowsze, bardziej  szczegółowe modele wskazują, że przyczyną wyjątkowego zachowania lodowców Karakorum jest najpewniej specyficzny roczny cykl akumulacji śniegu i letniej ablacji.

Badacze z Princeton sugerują, że zimy w Karakorum są wciąż, mimo zmian klimatycznych, bardzo śnieżne, a okresy letnie tylko umiarkowanie deszczowe, ponieważ monsuny rzadko docierają do tego pasma, gdyż są blokowane przez potężne Himalaje. Co istotne, nowe projekcje klimatyczne wskazują, że zimowe opady w Karakorum pozostaną stabilne do końca wieku powyżej 4,5 tys. m n.p.m., co powinno zbilansować topnienie lodu na niższych wysokościach. Dla porównania, w sąsiednich Himalajach i Tybecie prognozuje się ciągły spadek opadów zimowych, mimo że intensywność monsunów będzie prawdopodobnie wzrastać.

Więcej:

One response to “SMS: Zagadka lodowców Karakorum rozwiązana?

  1. Pingback: Lodowcem Baltoro na dach Karakorum | Glacjoblogia·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s