SMS: Nagły drenaż dwóch jezior pod lodem Grenlandii

"Krater" na lądolodzie Grenlandii powstały po opróżnieniu jeziora subglacjalnego. Fot. Stephen Price, Los Alamos National Laboratory, courtesy of The Ohio State University.

„Krater” na lądolodzie Grenlandii powstały po opróżnieniu jeziora subglacjalnego. Fot. Stephen Price, Los Alamos National Laboratory, courtesy of The Ohio State University.

Podczas opracowywania nowej mapy lądolodu Grenlandii glacjolodzy z Ohio State University i Cornell University odkryli dwa „kratery” zapadliskowe na jego powierzchni o średnicy 2 i 4 km oraz głębokości kilkudziesięciu metrów. Powstały one na skutek drenażu jezior, które do niedawna ukryte były pod obecnymi „kraterami” pod tysiącami metrów lodu. Odkrycie to jest kolejnym dowodem na bogatą hydrologię subglacjalną lądolodu, która w ostatnich latach zdaje się podlegać radykalnym zmianom. Mniejsze jezioro było stabilne przez kilka ostatnich dekad, po czym w ciągu kilku ciepłych okresów letnich opróżniło się. Większe jezioro wydaje się cyklicznie zapełniać i opróżniać, co według autorów badań jest bardzo niepokojące – woda magazynuje w sobie bardzo duże ilości ciepła utajonego, które może podgrzewać nadległy lód, co z kolei prowadzić może do zmian dynamiki lądolodu i jego szybszego topnienia.

Więcej:

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150121135156.htm

Michael J. Willis, Bradley G. Herried, Michael G. Bevis, Robin E. Bell. Recharge of a subglacial lake by surface meltwater in northeast Greenland. Nature, 2015; DOI: 10.1038/nature14116

I. M. Howat, C. Porter, M. J. Noh, B. E. Smith, S. Jeong. Brief Communication: Sudden drainage of a subglacial lake beneath the Greenland Ice Sheet. The Cryosphere, 2015; 9 (1): 103 DOI: 10.5194/tc-9-103-2015

One response to “SMS: Nagły drenaż dwóch jezior pod lodem Grenlandii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s