Glacjologiczna fotografia miesiąca – 2016/04

Czoło lodowca Nigarda (Nigardsbreen), Norwegia. Fot. Pjacklam, CC BY 2.5.

Czoło lodowca Nigard (Nigardsbreen), Norwegia, latem 2005 roku.  Skalę lodowca podkreślają sylwetki turystów. Fot. Pjacklam, CC BY 2.5.

Nigardsbreen jest jednym z większych jęzorów wyprowadzających lód z czapy lodowej Jostedalsbreen – największego lodowca kontynentalnej Europy położonego w południowo-zachodniej Norwegii. To także jeden z bardziej znanych lodowców tego kraju, chętnie odwiedzany przez turystów.

Wśród glacjologów Nigardsbreen słynie z długiej serii pomiarów bilansu masy, prowadzonych zimą i latem od ponad pół wieku. Oceaniczny reżim bilansu (tj. wysoka akumulacja śniegu zimą i silne topnienie latem) wymusza szybki ruch lodu, a tym samym szybką reakcję lodowca na zaledwie kilkuletnie ochłodzenie klimatu. Dzieje się tak, ponieważ nadwyżki lodu z górnej części lodowca muszą się szybko przemieszczać w dół, aby w jak największym stopniu nadrobić duże ubytki lodu zachodzące na czole. W efekcie, w latach 1989-2000 jęzor awansował o kilka-kilkadziesiąt metrów rocznie, pomimo ogólnej recesji od końca tzw. Małej Epoki Lodowej. Od końca XIX wieku do dziś lodowiec wycofał swoje czoło o ponad 2,5 km.

Więcej:

https://www.nve.no/Hydrology/Glaciers/Monitoring/Nigardsbreen/

http://glacier.nve.no/viewer/CI/en/cc/ClimateIndicatorInfo/2297

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s