Petycja w obronie paleoklimatologa i badacza lodowców Argentyny

 

Ricardo_Villalba

Ricardo Villalba. Fot. IANIGLA

Środowisko glacjologów i pozostałych geo-naukowców na całym świecie zostało ostatnio zelektryzowane niepokojącymi informacjami płynącymi z Argentyny. Dr Ricardo Villalba, paleoklimatolog, dendrochronolog i glacjolog, współautor czwartego raportu IPCC, były dyrektor Instytutu Śniegu, Lodu i Badań Środowiskowych (IANIGLA) oraz koordynator prac nad Narodowym Inwentarzem Lodowców Argentyny, stanął 27 listopada 2017 roku przed sądem federalnym w związku z wynikami swojej pracy.

Od niedawna prawo argentyńskie chroni wszystkie krajowe lodowce (grube, wieloletnie masy lodu występujące w wysokich górach) przede wszystkim ze względu na ich znaczenie hydrologiczne, więc pewne formy działalności ludzkiej przestały być dopuszczalne w ich bliskim sąsiedztwie. Rząd Argentyny zlecił Villalbie i jego zespołowi z IANIGLA stworzenie Narodowego Inwentarza Lodowców, który byłby prawnie obowiązującym katalogiem chronionych obiektów lodowych. Prace nad Inwentarzem prowadzone były głównie poprzez interpretację zdjęć satelitarnych zgodnie z najlepszymi praktykami światowej glacjologii. Jedną z takich praktyk jest przyjęcie minimalnego rozmiaru katalogowanych obiektów, z reguły 0.01-0.1 km2. Upraszczając, taki próg jest niezbędny po to, aby nie zaśmiecać inwentarza zwykłymi, sezonowymi płatami śniegu, które satelita widzi wiosną, ale które latem się wytapiają. Próg przyjęty w Inwentarzu Argentyny to 0.01 km2. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę lodowców rozsianych na wielkim obszarze tego kraju, jednoznacznie pokazuje to jak bardzo szczegółowe było przedsięwzięcie Villalby i jego zespołu.

Z nowego prawa chroniącego lodowce nie są zadowolone korporacje górnicze, które w wysokich Andach wydobywają złoto, miedź i inne metale. Obecność kopalń negatywnie wpływa na środowisko, m.in. poprzez zanieczyszczanie rzek, tak jak to miało miejsce w prowincji San Juan. Lokalne stowarzyszenie „Jachal no se toca” poskarżyło się na degradację rzeki Jachal przez wysokogórską kopalnię złota Veladero, kierowaną przez kanadyjską korporację Barrick Gold, co pociągnęło za sobą serię postępowań wyjaśniających. W ich efekcie, winę za zanieczyszczenie zrzucono na… dra Villalbę. Zdaniem oskarżycieli do zanieczyszczenia rzek by nie doszło, gdyby w Inwentarzu znalazły się obiekty mniejsze niż 0,01 km2, bo wtedy kopalnia nie mogłaby tam w ogóle pracować. Villalba jest posądzany o celowe sprzyjanie przemysłowi górniczemu.

Absurd tej sytuacji jest uderzający – procedury wymierzone są przede wszystkim nie w trującą kopalnię, ale w cenionego naukowca prowadzącego badania na najwyższym światowym poziomie w dziedzinie w ogóle z górnictwem nie związanej. Dr Villalba jest w swojej walce o dobre imię osamotniony, ale nie poddaje się i stara się udokumentować swoją niewinność tak dokładnie jak to możliwe. Nie otrzymuje w Argentynie wystarczającego wsparcia instytucjonalnego czy medialnego, nie mówiąc już o opłacaniu kosztów sądowych z własnych środków. Przedstawiciele światowej społeczności glacjologów wysyłali już parę miesięcy temu listy popierające Villalbę i metodykę jego pracy do argentyńskiego wymiaru sprawiedliwości, ale bez skutku. Ten tydzień jest decydujący dla jego sprawy, więc wytężamy działania.

Jak pomóc? Wystarczy podpisać poniższy list. Znaleźć tam można więcej szczegółów sprawy i dokumenty przedstawione przez Villalbę. W imieniu środowiska glacjologów bardzo serdecznie dziękuję! Nie pozwólmy, żeby naukowiec trafił do więzienia za wyniki swoich badań!

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeHCU7ckSoie1BscOnsfKQO_byFkgx3lTA8A-7LbtLFmxX7cg/viewform?c=0&w=1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s