Jak gruby jest lód na Antarktydzie?

Antarktyda, najzimniejszy i najsuchszy kontynent, to prawdziwa lodowa pustynia. Pokrywa ją lądolód, gigantyczna forma lodowca, na szczycie którego nawet latem nie zachodzi topnienie. Od milionów lat gromadzi się tam śnieg, warstwa po warstwie, który po setkach lub nawet tysiącu lat zamienia się ostatecznie w masywny lód lodowcowy.

Objętość lodu na Antarktydzie wynosi 26,92 miliona km3, a powierzchnia 13,92 miliona km2 (więcej niż cała Europa!). Średnia grubość lodu na Antarktydzie to ok. 2150 m. Mapę grubości lodu według najbardziej aktualnej mapy przedstawia Rycina 1.

Ryc. 1. Mapa grubości lodu na Antarktydzie według Bedmap2. Czerwone kółko oznacza lokalizację Basenu Subglacjalnego Astrolabe z najgrubszym lodem na świecie. Źródło: Fretwell i in., 2013: Bedmap2: improved ice bed, surface and thickness datasets for Antarctica. The Cryosphere, 7, 375–393, 2013, www.the-cryosphere.net/7/375/2013/

Maksymalna grubość lodu na Antarktydzie (i jednocześnie na świecie) to… a zresztą sprawdźcie sami na Rycinie 2 poniżej.

Ryc. 2. Ilustracja maksymalnej grubości lodu na Antarktydzie na tle zabudowy Warszawy.

Maksymalna grubość lodu na Antarktydzie to aż 4897 m, którą zmierzono w Basenie Subglacjalnym Astrolabe (Ryc. 1).

Pomimo swojego położenia na biegunie południowym, Antarktyda traci lód, przede wszystkim przez coraz cieplejsze morza ją otaczające. Morza podmywają i niszczą półki lodowe, a wielkie sektory lądolodu tracą stabilność. W pierwszych dwóch dekadach XXI wieka Antarktyda traciła między 118 a 256 gigaton (miliardów ton) masy rocznie (Ryc. 3), a tempo topnienia przyspiesza.

Topnieją także lądolód Grenlandii w Arktyce i lodowce górskie na całym świecie. Woda roztopowa trafia do oceanu i coraz szybciej podnosi poziom morza (obecne tempo: 3-4 cm na dekadę). Stopienie całego lodu na Ziemi podniosłoby poziom morza o ok. 66 metrów, zalewając gigantyczne powierzchni żyznych nizin. Nie stanie się to jednak prędko, ale do końca XXI wieku poziom morza może wzrosnąć o 1 metr, zagrażając portom i miejscowościom nadmorskim na całym świecie.

Ryc. 3. Jedna gigatona to masa jednego kilometra sześciennego wody. Łącznie, lądolody i lodowce dolewają do oceanu między 600 i 900 gigaton wody rocznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s