Ta wersja nie działa prawidłowo na telefonach i tabletach.
Kliknij tutaj, aby wyświetlić wersję mobilną
Lodowce, wielkie, poruszające się masy górskiego lodu, pełnią wiele ważnych ról w środowisku i podlegają ciągłym zmianom – mogą rosnąć lub wycofywać się, a zachowaniem tym steruje klimat oraz ocean (jeżeli czoło lodowca ma z nim kontakt). Gdy robi się cieplej lodowce najczęściej się kurczą, choć niektóre reagują na zmiany w bardziej skomplikowany sposób. O tym jak zmieniają się lodowce doskonale informują nas zdjęcia satelitarne wykonywane w różnych latach. Oczywiście nie każdy potrafi pracować z tego typu danymi, stąd pomysł na tę stronę. O co chodzi?
Aslak Grinsted, glacjolog i klimatolog pracujący w Centre for Ice and Climate, Niels Bohr Institute na Uniwersytecie w Kopenhadze, jest autorem fantastycznego profilu na Twitterze – Daily Glacier Bot – który automatycznie porównuje ze sobą satelitarne zdjęcia losowych lodowców i tworzy z nich animowane GIFy. Te właśnie GIFy, wyselekcjonowane przeze mnie spośród tysięcy mniej lub bardziej udanych produkcji Daily Glacier Bot, są podstawą atlasu zmian lodowców, który oddaje w Wasze ręce. Klikając na kwadraty na mapie możecie na własne oczy sprawdzić czy zanik lodowców górskich ma charakter globalny, jak szybko zachodzi i czy jest w ogóle o co robić hałas.
Uwagi techniczne:
- Pokazane w atlasie zmiany powierzchni i długości lodowców obejmują okres od lat 1980. do lat 2010. (górna mapa) oraz przewidywane zmiany objętości lodu według najbardziej pesymistycznego scenariusza w latach 2015-2100 (dolna mapa)
- Białe obszary na mapie to lodowce; oliwkowe – lądolody z półkami lodowymi (nie uwzględnione w atlasie); beżowe – lądy; błękitne – oceany.
- Każdy GIF opatrzony jest skalą liniową w lewym dolnym narożniku.
- GIFy mogą ważyć do ok. 2 MB, więc w zależności od jakości połączenia internetowego ich załadowanie może zająć dłuższą chwilę.
- Kwadraty na mapie wskazują tylko orientacyjną lokalizację GIFów.
- Kwadraty na mapie są w rzeczywistości znacznie większe, niż obszary pokazane na GIFach, aby umożliwić nawigację na mapie.
Atlas zmian lodowców górskich świata: lata 1980. do 2010.

Ryc. 1. Atlas zmian lodowców świata – kliknij na dowolny czerwony kwadrat, aby zobaczyć porównanie zdjęć satelitarnych lodowców z lat 1980. i 2010. Linki prowadzą do animowanych GIFów Glacier Bot, które mogą ważyć do ok. 2 MB.
Atlas zmian lodowców górskich świata: projekcja na lata 2015-2100

Ryc. 2. Pesymistyczne symulacje klimatyczne jednoznacznie wskazują, że dalsza intensyfikacja spalania paliw kopalnych (scenariusz RCP8.5) doprowadzi do wytopienia większości lodowców górskich w niskich i średnich szerokościach geograficznych (czytaj więcej tutaj). Jak czytać mapę? Niebieskie części słupków oznaczają odsetek współczesnej objętości lodu w danym regionie, który roztopi się do końca XXI wieku, a białe – część, która przetrwa. Na podstawie: Hock i in. (2019).
Chcesz wiedzieć i zrozumieć więcej? Zapraszam do innych wpisów na Glacjoblogii: