„Lodowiec Zagłady” zmiecie nas z powierzchni Ziemi? Wyjaśniamy.

Lodowiec Thwaites to bez wątpienia najbardziej medialny lodowiec świata, bo kilka razy w roku popularne serwisy internetowe poświęcają mu lepszej lub gorszej jakości wzmianki nawiązujące do najnowszych badań naukowców. Na dziennikarskie zainteresowanie niewątpliwie wpływa jego chwytliwy i pobudzający wyobraźnię pseudonim – „Lodowiec Zagłady” (ang. Doomsday Glacier). Czy faktycznie jest tak groźny? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Read Article →

Lodowce górskie arktycznej Europy zmierzają ku wyginięciu, ale niektóre mają inne plany

Lodowce górskie w większości regionów świata tracą obecnie na masie. Przyczyną jest globalne ocieplenie, które powoduje, że masa lodu topniejącego latem jest na ogół większa niż masa spadającego zimą śniegu. Europejska część Arktyki nie wyróżnia się pod tym kątem: większość tutejszych lodowców również robi się coraz mniejsza. Można jednak znaleźć ciekawe wyjątki.

Read Article →

Komentarz glacjologa o katastrofie na Marmoladzie

3 lipca 2022 doszło do tragedii we włoskich Alpach. Od małego fragmentu lodowca Marmolada w Dolomitach oderwał się kawałek krawędzi, długi na ok. 100 metrów, szeroki na ok. 70 metrów i gruby na ok. 20-30 metrów (moje własne pomiary i szacunki). Zsuwając się gwałtownie po stoku rozpadł się w drobny mak, a w połączeniu z wodą spod lodowca stworzył potężną lawinę, która zmiotła wędrujących poniżej ludzi. Zginęło jedenaście osób, wiele zostało rannych.

Read Article →

Znikające tropikalne lodowce – dlaczego ich żałujemy?

Peru, Kolumbia, Indonezja, Tanzania, Uganda. Ta wyliczanka brzmi jak lista destynacji wakacyjnych, ale to kilka z tropikalnych krajów, w których wciąż jeszcze istnieją naturalne masy lodowe – lodowce górskie. Zmiana klimatu szybko te zasoby uszczupla, a w niektórych miejscach niemal całkowicie je wyeliminowała. Co ludziom po skrawkach lodu na dachu dalekich kontynentów i czy jest nad czym płakać?

Read Article →

Najwyższy lodowiec na świecie traci masę – rekordowe osiągnięcia i ważne badania Polaka

Nigdy wcześniej nie udało się tak wysoko zainstalować automatycznych stacji pogodowych, ani pobrać rdzeni lodowych do szczegółowych badań laboratoryjnych. Zebrane pod Everestem dane są naprawdę zaskakujące i alarmujące. Opublikowano je w Nature w lutym 2022, a głównym autorem jest Mariusz Potocki z University of Maine.

Read Article →